Dnes je .

Autorské práva v AVP a ich ochrana a Profesijné aspekty práce prekladateľa audiovizuálnych textov: aktuálne výzvy a problémy prekladateľov na Slovensku a v Európe (diskusia)

Nepremeškajte diskusiu venovanú problematike autorských práv v AVP, odmeňovaniu autorov či aktuálnym výzvam profesie doma či v Európe. Diskusiu s TOP odborníčkami v tejto oblasti s Mgr. Luciou Miklasovou z autorskej spoločnosti LITA a prekladateľkou a slovenskou zástupkyňou v AudioVisual Translators Europe PhDr. Miroslavou Brezovskou bude viesť Dr. Emília Perez.

Termín konania: štvrtok 3. júna 2021, 11:30-12:30 (online)
Vstup: pre všetkých registrovaných účastníkov Letnej školy audiovizuálneho prekladu 2021 zdarma + ďalší záujemcovia do naplnenia kapacity zdarma po predošlom kontakte na: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Lucia Miklasová

právnička, zástupkyňa riaditeľky LITA

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave a Université Paris 1 Panthéon – Sorbonne v Paríži (LL.M.). V LITA pôsobí od roku 2002 (s výnimkou obdobia 2008 – 2013, kedy okrem štúdia pôsobila v advokácii a v oblasti medzinárodného práva súkromného). V rámci LITA dlhodobo pracovala na licenčnom oddelení. Spočiatku sa venovala licencovaniu uvedení divadelných inscenácií. Neskôr viedla novovzniknuté výtvarné oddelenie a po návrate do LITA celé licenčné oddelenie. Dlhodobo sa venuje aj autorskoprávnemu vzdelávaniu formou workshopov LITA pre autorov a používateľov diel.

© LITA, foto: Miro Miklas

Mirka Brezovská

autorka úpravy dialógov, podpredsedníčka Výboru LITA

Oceňovaná prekladateľka, textárka, hudobná režisérka a autorka úpravy dialógov audiovizuálnych diel má v portfóliu nespočetné množstvo zahraničných titulov, ktoré pripravila pre slovenské znenie a rovnako tak cudzojazyčných verzií pôvodných slovenských diel. Problematike audiovizuálneho prekladu sa venuje aj ako lektorka kreatívnych dielní, prispievateľka odborných publikácií, či účastníčka medzinárodných konferencií. Je členkou výkonnej rady Slovenskej spoločnosti prekladateľov umeleckej literatúry (SSPUL), zástupkyňou SSPUL v Grémiu Slovenskej koalície pre kultúrnu diverzitu a tiež slovenskou zástupkyňou v Asociácii európskych audiovizuálnych prekladateľov (AVTE).

© LITA, foto: Miro Miklas