Mgr. Eva Spišiaková, PhD., MSc

Kancelária č.: 322

Konzultačné hodiny

Profil:

Jej výskum a publikačná činnosť sa sústreďuje na literárny preklad a prekladovú históriu, a zaujíma ju dopad prekladu na marginalizované skupiny, predovšetkým LGBTI komunitu a zdravotne postihnutých. Je autorkou monografie Queering Translation History: Shakespeare’s Sonnets in Czech and Slovak Transformations, spoluautorkou knihy The Routledge Handbook of Translation and Health, ako aj zbierky The Global Crisis in Memory: Populism, Decolonisation and How We Remember in the Twenty-First Century.

Vyštudovala translatológiu na univerzite v Edinburgu, kde aj obhájila doktorát. Pracovala na univerzite v Liverpoole ako aj v The Open University, kde sa venovala pedagogickej činnosti a organizovaniu akademických konferencií pre britský Arts and Humanities Research Council. V rokoch 2020-2023 pracovala ako výskumný pracovník na univerzite vo Viedni v rámci grantového programu Marie Skłodowska-Curie (MSCA). Od septembra 2023 pôsobí ako odborný asistent na Katedre translatológie.

Jej hlavnými pracovnými jazykmi sú angličtina a nemčina a hovorí aj plynule japonsky. V prekladovej činnosti sa venuje oblastiam marketingu a módneho priemyslu, a v minulosti sa podieľala na preklade niekoľkých akademických diel so zameraním na dejiny umenia.